odklad elektronické evidence tržeb na 1.1.2023

Vláda dnes na návrh Ministerstva financí schválila odklad všech čtyř fází elektronické evidence tržeb na 1. ledna 2023. Podnikatelé, kteří budou chtít své tržby elektronicky evidovat dobrovolně, tak budou moci činit i nadále. Ministerstvo financí k tomuto kroku přistoupilo na základě pečlivého zhodnocení nejaktuálnější zdravotní situace, výhledu ekonomického vývoje a po dnešní konzultaci se všemi podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami.

„Hlavním cílem elektronické evidence tržeb vždy bylo narovnání podnikatelského prostředí. V tuto chvíli je však prioritou samotná záchrana podnikání. Zjednodušeně řečeno, pokud vám zatéká do podkroví, nebudete zastřihávat anglický trávník. Až střechu opravíte, můžete se zase pustit do zahrady,“ vysvětluje své rozhodnutí ministryně Alena Schillerová. „Elektronická evidence tržeb je úspěšným projektem a dnešní konzultace s podnikateli nám potvrdila, že má stále jejich silnou podporu, byť s odkladem vzhledem k současné zdravotní situaci plně souhlasí“ dodává ministryně financí.

 

zdroj: ŽUROVEC, Michal, tisková zpráva Ministerstva financí ČR, [16. 10. 2020]

Jak na papírovou evidenci tržeb?

EET odložena do 31. 12. 2020

Prezident republiky 28. 5. 2020 podepsal odložení EET pro všechny vlny do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května 2020, tj. řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

AMSP ČR připravuje na konec roku 2020 informační akce v regionech pro cílové skupiny podnikatelů pro 3. a 4. vlnu.

Využití tzv. papírové evidence tržeb (v zákoně „zvláštní režim“) zavedla novela zákona o evidenci tržeb, účinná od 1. 5. 2020.

AMSP ČR se podařilo prosadit požadavek, aby vládou původně navržená hranice 200 000 Kč pro povolení zvláštního režimu byla zvýšena na 600 000 Kč příjmů v hotovosti za poslední 4 bezprostředně předcházející kalendářní čtvrtletí. Nejmenší živnostníci si tak nebudou muset pořizovat zařízení k evidování tržeb, připojení k internetu a tiskárnu účtenek. Je pouze na jejich uvážení (při splnění dalších podmínek uvedených níže), zda budou evidovat elektronicky nebo papírovými účtenkami.

Jak postupovat při žádosti o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu naleznete ZDE.

Autentizace pro 3. a 4. fázi EET

EET odložena do 31. 12. 2020

Prezident republiky 28. 5. 2020 podepsal odložení EET pro všechny vlny do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května 2020, tj. řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

AMSP ČR připravuje na konec roku 2020 informační akce v regionech pro cílové skupiny podnikatelů pro 3. a 4. vlnu.

 

Pro všechny, koho se týká elektronická evidence tržeb OD 1.5.2020, platí povinnost AUTENTIZACE (tj. získání přístupu umožňujícího registraci k EET). Ta je možná již nyní a není vhodné ji nechávat na poslední chvíli. Kroky k úspěšné autentizaci naleznete ZDE.

Aktuality

Nově zveřejněné informace k EET: Stravování – obchodní modely, platby on-line

Na portálu Finanční správy k EET www.etrzby.cz byly zveřejněny dva důležité metodické dokumenty, které upřesňují výklad zákona o evidenci tržeb.

V první řadě jde o podrobný popis různých obchodních modelů a situací, při nichž dochází k prodeji potravin:

  1. Stravování a pohostinství – CZ NACE 56 – 1. fáze EET od 1. 12. 2016
  2. Maloobchodní prodej potravin a nápojů – CZ NACE 47 –  2. fáze EET od 1. 3. 2017
  3. Stravování – dodání zboží – 3. fáze EET od 1. 3. 2018

Jedenáctistránkový materiál zveřejněný na portále 
www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Stravovani_Obchodni_modely.pdf obsahuje rozsáhlou přehlednou tabulku všech možných modelů a situací, z nichž může podnikatel vyvodit, do které fáze (nebo fází) tržby z jeho činnosti spadají. Jsou zde rozlišeny např. i prodeje občerstvení v obchodním centru nebo v divadle či na stadionu, festivaly, pojízdné prodejny apod.

Dalším důležitým materiálem je podrobnější komentář k online platbám, které probíhají nejen v e-shopech, ale i v rámci prodejů a rezervací ubytování prostřednictvím internetu.

Platby prostřednictvím internetu se evidují, ale platby převodem z účtu na účet, nebo formou inkasa či barteru, se neevidují. Viz: http://www.etrzby.cz/cs/761

V případě pochybností při složitějších modelech prodeje přes internet je ve zmíněném materiálu zdůrazněna možnost poplatníka (podnikatele) v souladu s ustanovením § 32 zákona o evidenci tržeb požádat místně příslušného správce daně o závazné posouzení o určení evidované tržby. Pokud však poplatník nechce rozlišovat, zda konkrétní platba je či není evidovanou tržbou, může evidovat všechny přijímané platby.

 

http://www.etrzby.cz/cs/762

http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Stravovani_Obchodni_modely.pdf

Zpět

close
detail