odklad elektronické evidence tržeb na 1.1.2023

Vláda dnes na návrh Ministerstva financí schválila odklad všech čtyř fází elektronické evidence tržeb na 1. ledna 2023. Podnikatelé, kteří budou chtít své tržby elektronicky evidovat dobrovolně, tak budou moci činit i nadále. Ministerstvo financí k tomuto kroku přistoupilo na základě pečlivého zhodnocení nejaktuálnější zdravotní situace, výhledu ekonomického vývoje a po dnešní konzultaci se všemi podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami.

„Hlavním cílem elektronické evidence tržeb vždy bylo narovnání podnikatelského prostředí. V tuto chvíli je však prioritou samotná záchrana podnikání. Zjednodušeně řečeno, pokud vám zatéká do podkroví, nebudete zastřihávat anglický trávník. Až střechu opravíte, můžete se zase pustit do zahrady,“ vysvětluje své rozhodnutí ministryně Alena Schillerová. „Elektronická evidence tržeb je úspěšným projektem a dnešní konzultace s podnikateli nám potvrdila, že má stále jejich silnou podporu, byť s odkladem vzhledem k současné zdravotní situaci plně souhlasí“ dodává ministryně financí.

 

zdroj: ŽUROVEC, Michal, tisková zpráva Ministerstva financí ČR, [16. 10. 2020]

Jak na papírovou evidenci tržeb?

EET odložena do 31. 12. 2020

Prezident republiky 28. 5. 2020 podepsal odložení EET pro všechny vlny do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května 2020, tj. řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

AMSP ČR připravuje na konec roku 2020 informační akce v regionech pro cílové skupiny podnikatelů pro 3. a 4. vlnu.

Využití tzv. papírové evidence tržeb (v zákoně „zvláštní režim“) zavedla novela zákona o evidenci tržeb, účinná od 1. 5. 2020.

AMSP ČR se podařilo prosadit požadavek, aby vládou původně navržená hranice 200 000 Kč pro povolení zvláštního režimu byla zvýšena na 600 000 Kč příjmů v hotovosti za poslední 4 bezprostředně předcházející kalendářní čtvrtletí. Nejmenší živnostníci si tak nebudou muset pořizovat zařízení k evidování tržeb, připojení k internetu a tiskárnu účtenek. Je pouze na jejich uvážení (při splnění dalších podmínek uvedených níže), zda budou evidovat elektronicky nebo papírovými účtenkami.

Jak postupovat při žádosti o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu naleznete ZDE.

Autentizace pro 3. a 4. fázi EET

EET odložena do 31. 12. 2020

Prezident republiky 28. 5. 2020 podepsal odložení EET pro všechny vlny do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května 2020, tj. řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

AMSP ČR připravuje na konec roku 2020 informační akce v regionech pro cílové skupiny podnikatelů pro 3. a 4. vlnu.

 

Pro všechny, koho se týká elektronická evidence tržeb OD 1.5.2020, platí povinnost AUTENTIZACE (tj. získání přístupu umožňujícího registraci k EET). Ta je možná již nyní a není vhodné ji nechávat na poslední chvíli. Kroky k úspěšné autentizaci naleznete ZDE.

Aktuality

Offline EET: kontroverzní zákon čeká řada změn

Osvobodí ministerstvo financí od elektronické evidence tržeb drobné podnikatele a živnostníky? Vláda připravila řadu změn, novela zákona o EET bude hotová ještě v únoru.

Změny v zákoně o elektronické evidenci tržeb, který má být novelizován do konce února, se po debatách s Asociací malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR), Hospodářskou komorou i dalšími zástupci firem rýsují už teď.

Ministryně financí Alena Schillerová plánuje zavedení takzvané offline EET pro podnikatele s nízkými příjmy. Ti by nemuseli mít přístup k internetu a čísla o tržbách by posílali finanční správě jen jednou za měsíc. Povinnosti vůči státu by se ale úplně nevyhnuli. Pokud by své prodeje poplatníci evidovali offline, jejich účtenky by byly opatřeny pořadovým číslem.

Osvobození ne, jen malá úleva

„Navrhované řešení nepředstavuje osvobození od zákona, ale alternativní formu evidence pro nejmenší živnostníky a podnikatele. Jeho výhodou je, že si tito podnikatelé sami rozhodnou, zda evidovat online, nebo prostřednictvím rozšířeného offline modelu,“ sděluje Schillerová.

Jednou ze zvažovaných možností je také úplné osvobození od EET těch, kteří mají roční obrat do 250 či 500 tisíc a zároveň využívají paušální daň. Tuto variantu původně preferovala nejen Schillerová, ale také premiér Andrej Babiš.

Předseda AMSP ČR Karel Havlíček ochotu k ústupkům ocenil. Podle jeho odhadu by údajně offline evidenci využily až desítky tisíc podnikatelů, kterým by se snížily výdaje spojené se zavedením EET.

S návrhem, který by výrazně změnil zákon o EET, přišli také opoziční poslanci. Předseda STAN Petr Gazdík chce, aby povinnost evidovat tržby měli jen plátci DPH – tedy podnikatelé, jejichž obrat překročí milion korun ročně. Tuto verzi sice vláda koncem ledna smetla ze stolu, šance, že projde sněmovnou, ale existuje. Pod návrh se totiž podepsali také někteří poslanci ODS, Pirátů, TOP 09 a SPD. Svou podporu zvažují také lidovci a část sociálních demokratů.

Hospodářská komora bojuje za paušál

Hospodářská komora ČR považuje novelu opozičních poslanců za krok správným směrem, nicméně chce komplexnější řešení. Živnostníky s nízkými příjmy by z EET vyjmula, pro ostatní chce zjednodušující paušál, o kterém uvažovala i ministryně Schillerová.

„Povinnost by se neměla vztahovat ani na větší podnikatele do určitého limitu, pokud si své platební závazky vůči státu vyrovnají paušální částkou,“ shrnuje Dlouhý.

„Zaplacením přiměřené paušální částky by si zejména drobní živnostníci jaksi koupili roční klid pro své podnikání, bez EET a bez opakujících se kontrol úřadů,“ přibližuje myšlenku Ladislav Minčič, ředitel odboru legislativy Hospodářské komory ČR. Došlo by tak ke zjednodušení EET na straně státu i živnostníků.

ZdrojJakub Procházka, EURO.CZ

Zpět

close
detail