Výjimka z EET je šitá pro přivydělávajícího zaměstnance, ne pro řemeslníka, říká Havlíček
Podmínkou pro výjimku z EET bude, že řemeslník neplatí DPH a jeho příjmy nepřesáhnou 200 tisíc korun v hotovosti. Nejlepší by byl ovšem rakouský model, říká předseda asociace malých podnikatelů.
Praha - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) prosazuje nová pravidla pro malé podnikatele, aby nemuseli nést plnou zátěž elektronické evidence tržeb. Podnikatel by mohl požádat o zvláštní off-line režim s pokladními bločky, které bude daňové správě jednou za měsíc předkládat.
Podmínkou bude, že neplatí DPH a jeho příjmy nepřesáhnou 200 tisíc korun v hotovosti. "Diskuse s podnikatelskými svazy a komorami mě přesvědčila, ať kritériem není příjem nebo obrat, ale objem hotovostních plateb," prohlásila ministryně v nedávném rozhovoru pro týdeník Ekonom.
Jenže rozhodně ne všechny podnikatelské svazy souhlasí. Asociace malých a středních podniků a živnostníků proti 200tisícovému limitu protestuje. "Asociace považuje navržený limit 200 tisíc za příliš nízký, dlouhodobě se kloní k hranici 500 tisíc," říká expert sdružení pro legislativu Věroslav Sobotka. Podle něj tak nízký limit typově využije zaměstnanec, který si přivydělává miniaturním podnikáním, malý řemeslník však už se vejde těžko.
"Limit 200 tisíc by dával smysl u zaměstnanců, kteří si jako OSVČ pouze přivydělávají. Pro podnikatele, kteří mají příjem jenom z podnikání, nemůže po odečtení všech nákladů takový příjem k vlastní obživě stačit. Pokud chceme udržet podnikání na venkově či zachovat obslužnost venkova, nelze vytvářet další bariéry zvyšováním nákladů na on-line evidenci tržeb," doplňuje Sobotka.