iDNES.cz, Karel Havlíček po jednání s ministrem Babišem a klubem KDU-ČSL: Řemeslníci nejsou v elektronické evidenci na pořadu dne
Deset miliard korun ročně vybraných navíc na DPH si slibuje premiér Bohuslav Sobotka od zavedení elektronické evidence tržeb. Není podle něj zatím jasné, zda se nová povinnost dotkne i řemeslníků. „Povede se diskuse o řemeslnících, kteří nemají stálou provozovnu,“ řekl poslancům. Dal jim tak naději, že budou z této povinnosti vyňati.
Na to, koho se elektronická evidence tržeb bude týkat, se premiéra vzhledem k protichůdným informacím, jež v posledních týdne zaznívají z vládní koalice, ptal předseda poslaneckého klubu opoziční ODS Zbyněk Stanjura.
Elektronickou evidenci tržeb ve čtvrtek ve Sněmovně podpořil předseda Asociace malých podnikatelů a živnostníků Karel Havlíček. „Naším hlavním požadavkem bylo, aby se elektronická evidence tržeb nezaváděla do segmentu řemeslníků. Je to náš dost zásadní požadavek,“ řekl Havlíček.
Babiš ujistil, že řemeslníci „nejsou na pořadu dne“
Mluvil o tom ve čtvrtek s ministrem financí a šéfem ANO Andrejem Babišem, který ho prý osobně ujistil, že elektronická evidence tržeb pro řemeslníky „není na pořadu dne“. Postoj ČSSD, že by mohli být zeb zákona vyňati řemeslníci bez stálé provozovny je mu známý, ale je podle něj lepší zbavit této povinnosti všechny řemeslníky.
Havlíček o evidenci tržeb ve Sněmovně ve čtvrtek jednal také s lidovci. Věří, že vzhledem k názorům v koalici to pro řemeslníky dopadne dobře a nové povinnosti se vyhnou. Vůči nové povinnosti pro řemeslníky se totiž vymezila právě KDU-ČSL a Babiš to připustil také. Prioritou pro něj je, aby elektronická evidence tržeb platila pro restaurace, hotely,velkoobchod a maloobchod. A pak se uvidí.
O snížení DPH pro restaurace je Sobotka připraven jednat
Stanjura chtěl po Sobotkovi také jasnou odpověď na otázku, zda premiér podpoří snížení DPH na jídlo a nealkoholické nápoje v restauracích z 21 na 15 procent, jak to také navrhuje Babiš. Netýkalo by se to tedy alkoholu.
„Jsem připraven o tom diskutovat,“ opáčil předseda vlády. Pro rozpočet by to ročně znamenalo výpadek půl miliardy až miliardu, řekl Sobotka s tím, že by to nemělo dramatický dopad. Klíčové pro něj ale je, jak by se tyto peníze podařilo nahradit a zda by nechyběly v rozpočtu.
Při Stanjurově interpelaci odpovídal předseda vlády i na to, že za první tři měsíce letošního roku byl výběr DPH nižší přibližně o 8,5 miliardy korun oproti loňskému roku. Zatímco letos stát zatím vybral 51,7 miliardy korun, loni to bylo 60,3 miliardy. Sobotka opáčil, že loňský rok byl při výběru DPH maximem a že letos se vybralo zhruba stejně peněz jako v roce 2013.
„My jsme nezvyšovali DPH, ale naopak u léků, knih a dětské výživy ji snížili z patnácti na deset procent,“ připomněl premiér zavedení třetí sazby daně. I tomu přičetl nižší výběr. „Tím vysvětlovat výpadek 8,5 miliardy je legrační,“ reagoval Stanjura. Sobotku upozornil, že při zavádění třetí sazby daně předpokládala jeho vláda rozpočtový dopad minus tři miliardy za rok, tedy 750 milionů za čtvrtletí. Nikoli 8,5 miliardy korun za tři měsíce.
Celý článek naleznete zde:
http://ekonomika.idnes.cz/sanci-vyhnout-se-evidenci-trzeb-maji-remeslnici-bez-stale-provozovny-1ks-/ekonomika.aspx?c=A150402_163328_ekonomika_kop