odklad elektronické evidence tržeb na 1.1.2023

Vláda dnes na návrh Ministerstva financí schválila odklad všech čtyř fází elektronické evidence tržeb na 1. ledna 2023. Podnikatelé, kteří budou chtít své tržby elektronicky evidovat dobrovolně, tak budou moci činit i nadále. Ministerstvo financí k tomuto kroku přistoupilo na základě pečlivého zhodnocení nejaktuálnější zdravotní situace, výhledu ekonomického vývoje a po dnešní konzultaci se všemi podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami.

„Hlavním cílem elektronické evidence tržeb vždy bylo narovnání podnikatelského prostředí. V tuto chvíli je však prioritou samotná záchrana podnikání. Zjednodušeně řečeno, pokud vám zatéká do podkroví, nebudete zastřihávat anglický trávník. Až střechu opravíte, můžete se zase pustit do zahrady,“ vysvětluje své rozhodnutí ministryně Alena Schillerová. „Elektronická evidence tržeb je úspěšným projektem a dnešní konzultace s podnikateli nám potvrdila, že má stále jejich silnou podporu, byť s odkladem vzhledem k současné zdravotní situaci plně souhlasí“ dodává ministryně financí.

 

zdroj: ŽUROVEC, Michal, tisková zpráva Ministerstva financí ČR, [16. 10. 2020]

Jak na papírovou evidenci tržeb?

EET odložena do 31. 12. 2020

Prezident republiky 28. 5. 2020 podepsal odložení EET pro všechny vlny do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května 2020, tj. řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

AMSP ČR připravuje na konec roku 2020 informační akce v regionech pro cílové skupiny podnikatelů pro 3. a 4. vlnu.

Využití tzv. papírové evidence tržeb (v zákoně „zvláštní režim“) zavedla novela zákona o evidenci tržeb, účinná od 1. 5. 2020.

AMSP ČR se podařilo prosadit požadavek, aby vládou původně navržená hranice 200 000 Kč pro povolení zvláštního režimu byla zvýšena na 600 000 Kč příjmů v hotovosti za poslední 4 bezprostředně předcházející kalendářní čtvrtletí. Nejmenší živnostníci si tak nebudou muset pořizovat zařízení k evidování tržeb, připojení k internetu a tiskárnu účtenek. Je pouze na jejich uvážení (při splnění dalších podmínek uvedených níže), zda budou evidovat elektronicky nebo papírovými účtenkami.

Jak postupovat při žádosti o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu naleznete ZDE.

Autentizace pro 3. a 4. fázi EET

EET odložena do 31. 12. 2020

Prezident republiky 28. 5. 2020 podepsal odložení EET pro všechny vlny do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května 2020, tj. řemeslníci , kadeřníci a zbývající obory, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

AMSP ČR připravuje na konec roku 2020 informační akce v regionech pro cílové skupiny podnikatelů pro 3. a 4. vlnu.

 

Pro všechny, koho se týká elektronická evidence tržeb OD 1.5.2020, platí povinnost AUTENTIZACE (tj. získání přístupu umožňujícího registraci k EET). Ta je možná již nyní a není vhodné ji nechávat na poslední chvíli. Kroky k úspěšné autentizaci naleznete ZDE.

Aktuality

AMSP ČR varuje před unáhlenými ultimáty: Řemesla a drobné služby nejsou v EET na pořadu dne

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR se vyhrazuje proti snahám některých zástupců podnikatelů vytvářet tlak na to, že elektronická evidence tržeb (EET) bude zavedena povinně pro všechny segmenty trhu, kde dochází k hotovostním příjmům, a to bez ohledu na konkrétní podnikatelskou činnost.  Reaguje tak zejména na prohlášeníAsociace hotelů a restaurací (AHR) a Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR), které argumentují nutností rovných podmínek na trhu. SOCR dokonce zvažuje i podání ústavní stížnosti kvůli diskriminaci.

AMSP ČR po několika měsících jednání s Ministerstvem financí docílila, že určité skupiny podnikatelů, zejména řemesla a drobné služby budou zatím z režimu EET vyjmuty, přičemž o jejich případném zařazení bude vedena věcná diskuse, ale teprve poté, až se vyhodnotí první dvě skupiny podnikatelů, tedy maloobchod/velkoobchod a restaurace/ ubytovací zařízení. Hlavním důvodem je fakt, že zavádět celý režim plošně, aniž by byl odzkoušen jejich provoz a vyhodnocen daňový přínos je velkým rizikem. Současně AMSP ČR argumentovala tím, že by některým profesím EET fakticky zkomplikovala jejich podnikatelskou aktivitu, a to zejména u řemesel „v pohybu“, tedy bez stálé provozovny.

Pavla Břečková, místopředsedkyně AMSP ČR k tomu uvádí: „Nikdy jsme netvrdili, že nesedneme opět za jeden stůl a nebudeme jednat o dalších skupinách. Ovšem nikoliv pod tlakem a ne dříve, než bude prokázán dopad u obchodníků, restaurací a ubytovacích zařízení. V tuto chvíli není jakákoliv diskuse o dalších skupinách na pořadu dne. Rozumíme některým oborovým zástupcům podniků, ale naše Asociace hájí plošně zájmy většiny segmentů malého podnikání a i když EET podporujeme, vidíme u mnoha podnikatelů i určitá úskalí spojená s EET.“

Předseda AMSP ČR Karel Havlíček dále dodává: „Kompromis uzavřený s ministrem Babišem považujeme za rozumné řešení. Argument tzv. rovnosti na trhu je sám o sobě zavádějící. V podmínkách pro podnikání existují jak na úrovni EU, tak v tuzemsku stovky výjimek, které umožňují určitým skupinám podnikatelů jiný režim podnikání. To v žádném případě neznamená, že by měli být zbaveni povinnosti vydávat běžné účtenky nebo by měli být zvýhodněni daňově. Režim EET je ale v určitých segmentech velmi předčasný.“

Zpět

close
detail